Bhagaván Šrí Radžníš

27.07.2023

Radžníš

Narozen: 11. prosince 1931

Radžníš se začal přespříliš zabývat smrtí.

Ve čtrnácti letech vešel do zbořeného chrámu, lehl si na zem a několik dní čekal na smrt.

Na vysoké škole studoval filozofii a psychologii, získal základní dovednosti ve fotografování, řečnickém umění a malířství.

Jeho pověst duchovního rebela rychle rostla.

Od vyznavače se vyžadovalo jediné: naprostá oddanost Radžníšovi a bezpodmínečné přijímání jeho slova.

Radžníšovo poslání

Radžníš se považuje za předvoj ,,nového vědomí''. Vysvětluje, že ,,stav buddhy'' (osvícení) exituje, nikdo se však nepokusil zkoumat probuzenou mysl a vytvořit z toho vědeckou disciplínu. Vždy to bylo individuálním jevem.

Buddhapole je situace, kdy se váš spící buddha může probudit. Buddhapole je energetické pole, kde můžete začít svou pouť, své zrání, kde můžete být vyburcování ze spánku, je místem, kde můžete být šokem probuzení k vědomí.

Zdánlivě na vrcholu popularity Radžníš vstoupil do stádia, které nazval ,,konečné stádium mého díla''. V březnu 1981 přestal komunikovat. Příchod této fáze, zvané ,,ticho'', oznámil svým učedníkům již roce 1977, přesto však uvrhl mnohé do zmatku. Po letech vyučování Radžníš cítil, že své vrcholné poselství může předávat pouze tichem. V Radžníšově věstníku ze září 1981 se píše, že projekt ,,bude počátkem nového lidstva''.

Jeho vyznavači pojmenovali získané pozemky Radžníšpuram a podnikli přípravy pro právní ustavení 870 čtverečních kilometrů ranče za město. Mnozí z nich v duchu vidí komunu pro půl miliónu lidí s vlastní vládou, nemocnicemi, školami, obchody a policií.

Krátce po nabytí majetku se tam Bhagaván Šrí Radžníš nastěhoval a dostal vlastní dům, knihovnu, mnoho Rolls Royců aut a dvoumotorové letadlo. Taky požádal na americkém imigračním úřadě o udělení amerického státního občanství jako ,,náboženský učitel''.

Radžníšovo hnutí

Podle Radžníše se ,,pouze bohatí mohou stát duchovními'', neboť chudí stále ještě zápasí o přežití a jsou fascinováni světskou kariérou.

Zcela zralý vyznavač je nazýván sannjásin a je označen oranžovým nebo červeným šatem, který nosí jak doma, tak v práci.

(Sannjásin je sanskrtský výraz označující ,,toho, kdo je pod přísahou sebezapření''.

Při obřadu dává Radžníš svému klečícímu učedníku máláu (náhrdelník z dřevěných korálků s medailónem, v němž je Radžníšova fotografie), který se nosí s oranžovým oděvem jako znamení učednictví. Potom přitlačí palec na čelo zasvěcováného a ,,otevře jeho třetí oko'', tato zkušenost často vyvolá silnou fyzickou reakci, která je označována jako ,,kosmická energie''. Nakonec dostane vyznavač list papíru podepsaný Radžníšem, na němž je vybrané hindské jméno, které ho odděluje od jeho dřívější totožnosti.

Praktikují techniky navozující změněné stavy vědomí, a to v široké škále od bojových umění po upřené hledění do zrcadla, od naplňujícího zážitku ,,znovuzrození'' až po Lillyho kobky pro smyslovou deprivaci a od volného sexu po zen buddhismus.

Musí být připraveni vzdát se nejen svých rodin a zaměstnání, ale I své mysli a osobnosti, aby byli ,,pasivní'' a ,,nemyslící''. Radžníš hlásá, že ,,mysl je vězení''.

Radžníšův ášram v Púně byl charakteristický tím, že násilí a sex v něm byly přijímány jako terapeutický prostředek.

Do března 1979 docházelo v Radžníšových střetávácích skupinách po celém světě k výbuchům násilí a nekontrolovatelné zuřivosti, rouhání a fyzických napadení. Nemocnice v Púně ošetřovaly zlomené kosti sannjásinů, které napadli jejich kolegové vyznavači, ventilující svůj potlačovaný hněv.

V roce 1979 vydala Radžníšova nadace nařízení, jímž zakázala fyzické násilí ve svých ,,seminářích'', nicméně I po odmítnutí násilí vedoucí skupiny nadále doporučovali slovní vyjádření potlačovaného hněvu.

Do roku 1979 často docházelo též k sexuálním stykům a ty byly považovány za důležité stádium duchovního růstu. Dvě učednice mi řekly, že se nechaly sterilizovat, protože chtěly vynaložit všechnu svou energii na osobní růst.

V červnu 1979 jsem byl ve skupině Samarpan svědkem situace, kdy jistý v Anglii narozený vedoucí skupiny měl v přítomnosti ostatních sexuální styk se sannjásinou, která truchlila nad smrtí svých rodičů. ,,Vše, co potřebuješ, je sex.'' To byl jeho komentář do její situace. Během téhož měsíce jsem viděl jiné dva muže ze skupiny při sexuálním styku s touto ženou. Vedoucí skupiny nijak nezasáhl a prohlásil ,,Jistě to na ni mělo terapeutický účinek.''

Osvobozování člověka často doprovázeli I rozpady jeho osobnosti.

Množství technik, které Radžníš používá, je zřejmě určeno k vyvolání ztráty vědomí osobní totožnosti a tyto metody jsou zřejmě účinné.

Radžníšovo učení

Autorita – Radžníšovo poselství je pravdivé. Nepřipouští použití mysli k rozlišení, zda jsou jeho tvrzení oravdivá.

Jeho autorita spočívá pouze na jeho tvrzeních a jeho vyznavači nemají jinou možnost než nechat všeho dotazování a zkoumání a naprosto se vzdát. Není žádná vyšší autorita, k níž se odvolat.

Bůh – Podle Radžníšova názoru nejsou Bůh a vesmír dvě oddělené věci. Často varoval ,,Přemýšlíme-li v rozměrech duality, vidíme falešného boha. Neexistuje takový Bůh, který by kdesi seděl a řídil svět. Samotný svět a samotné bytí je Bůh. Bůh není osoba, ale proces.''

Výchozí stanovisko, že neexistuje nic než Bůh, nutí Radžníše zapřít I svou existenci a existenci svých posluchačů. ,,Osoba je neexistence a nebytí … Pokud jde o mě, já se vůbec necítím jako osoba … Když odkazuji na já, neodkazuje se vlastně na nikoho.

Terapie – Jeho meditace, semináře, přednášky, terapie a dokonce I sexuální skupiny mají navodit tento stav prázdnoty a vytvořit nemyslícího člověka. Nemyslící člověk je osvícený: nemá žádnou minulost ani budoucnost, žádné myšlenky, na ničem nelpí, nemá mysl, ego ani já.

Čarodějný koutek
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky