Cykličnost ženy a magie s ní spojená
Zdravím je tu další díl a začneme hezky od začátku. Na konci budete mít seznam literatury, která Vám pomůže se do toho ponořit do hloubky. Jdeme na to.
Fáze ženského cyklu
Panna - Dynamická, kreativní, nespoutaná. Je to fáze po menstruační fázi. Předovulační fáze. Tělo je plné energie. Nestrachuje se o minulost ani o budoucnost. Je velice nespoutaná. Bohyně spojené s touto fází je např. Brigit, Artemis, Diana, Epona, Ostara. Jaro
Milenka - Lilith,Hathor, Freya, Afrodita. Těsně před úplňkem. Spojuje spolu síly panny a matky. Její rysy jsou divokost, nespoutanost, odvaha, krása. Pomáhá ukázat svou vnitřní krásu ale i svou vášeň.
Matka - Živa, Gaia, Demeter, Marie, Isis. Darující i příjímání. Žena je na vrcholu sil. Tělo se zvětšuje. Je více pasivní. Je vhodné období na společenské aktivity. Správná vyrovnanost matky je nekonečné dávání, ale taky musí být seznámena se svými chybami. Hodně se soustředíme na ostatní. Ovulační fáze. Léto.
Královna - Představuje začátek podzimu. Je to období Menopauze. Představuje zralost a přípravu na odchod mládí. Povahově je charakterizována velkou vnitřní silou, nemusí nikomu nic dokazovat, získává zpět svou vlastní svobodu, může se vrátit ke své nezávislosti. Bohyně: Lilith, Hekaté, Baba Jaga, Demeter
Kouzelnice (Čarodějnice) - Kalí, Cerridwen . Před menstruací. Kreativní a výbušné období. Je vhodné pro třídění a kreativní činnosti. Temné období. Niterná. Nejvíce odmítaná. Pozdní podzim (Listopad). Navazuje těsně na královnu. Zničí vše co nepotřebujeme, aby se mohlo zrodit něco nového. Dává jasné hranice ostatním lidem a může se objevit kdykoliv. Pomáhá objevit své temné vlastnosti (POZOR Temný hned neznamená špatný nebo zlý). Je spojená s elementem Země. Pozváním archetypu získáte dva zdroje energie ( Vaší vnitřní sílu a silu archetypu) Bohyně: Černá Madona, Kali, Hekaté.
Vědma (Stařena) - Hekate, Morana, Hel. Moudrá a Klidná. Menstruační. Propouští starou energii. Věnovat se sama sobě. Žena je ráda o samotě. Vhodné pro meditaci. Rozjímání sama nad sebou. Představuje zimu. Nov. Období odpočinku. Vhledy na druhý břeh.
Popis Bohyní
Brigit
Keltská bohyně ohně a plodnosti, domácího krbu. Je označována jako ochránkyně moudrosti, básníků, umělců, lékařů, kovářů, řemeslníků i pastýřů. Její funkce patronky lékařů svědčí též o její roli léčitelky a uzdravovatelky. V irských mýtech vystupovala jako dcera nejvyššího boha Dagdy a jako ,,moudrá'' žena. Původně ji Keltové zasvětili svátek Imbolc, který připadal na 1. února. Slavil se jako oslava všeobecné očisty a označoval počátek období, kdy ovce začínají rodit jehňata.
Obr.1. Bohyně Brigit
Artemis
Řecká bohyně zvířat a lovu, vládkyně přírody a také bohyně měsíce, v Malé Asii též bohyně matka. Umělci ji často zobrazovali s křídly a měsícem, obklopenou divokými zvířaty, v loveckých botách, špičaté čapce a s pochodní v ruce.
Podle řeckých mýtů byla Artemis dcerou boha Dia a bohyně Létó a sestrou boha světla Apollóna. Ve své nejranější předhomerské podobě kojila Artemis jako Paní zvířat mládě každého divokého tvora, který se toulá po polích. Jako lovkyně držela v ruce luk a přes rameno toulec se šípy. Měla pod svou ochranou lesy, háje, louky a pole.
Od homérských dob se prvek divokosti tohoto staršího typu postupně vytrácel a vznikal obraz poněkud plaché mladé dívky, již dominuje její statná nevlastní matka Héra.
V Odysseie vystupuje Artemis jako panenská bohyně, hbitá a rychlá, která po polích a lesích štve laně a divočáky, obklopena družinou nymf. Vládne přírodě a řídí rituály, při nichž jsou zasvěcovány mladé dívky. Je rovněž bohyní krvavé oběti. Krutý prvek její povahy vystupuje do popředí v jiném smyslu, když vyhrožuje trestem každé panně, která se stane ženou a manželkou.
Epona
Keltská (galská) bohyně plodnosti. Ochránkyně stájí, koní a oslů. Byla uctívaná také jako bohyně léčení a plodnosti domácího zvířectva. Vyobrazení ukazující jak kobyly, totiž koňskou bohyni Eponu, tak i s hřebci. Když se objevuje trojtě, znamená to spojení s mateřskou bohyní.
Ostara
Bohyně slunce. Spojená s příchodem jara.
Lilith
V archetypech se Lilith symbolizuje divokostí a nespoutanosti. V křesťanství je pekelná manželka ďábla Samaela, noční démon. Podle tradice byla první ženou Adama ale odmítla se mu podvolit a tak utekla do pouště. V sexuální a temné magii ztělesňuje symbol ženské sexuality. Ve Starém zákoně je ženský noční démon, který přepadá lidi a je nebezpečný zejména pro novorozené děti. Lilith tu symbolyzuje temnou, nepříjemnou stránku ženy.
Gaia
Bohyně země. Je z období předhelénské. V magii archetypů je symbolizována jako Velkou Matkou. Z ní jsme všichni živeni.
Hathor
Egyptská bohyně matka, bohyně lásky a nebe. Laskavá mateřská Hathor byla jednou z hlavních a současně nejsložitějších egyptských bohyní s mnoha funkcemi a velmi těsným spojením s bohem slunce a oblohou. Egypťané ji zobrazovali výlučně v podobě krávy. Byla považována za matku boha slunce Rea a tedy za matku všech egyptských faraonů. Podle nejstarších pramenů byla také matkou boha boha Hora, jakmile se však proslavila legenda o Usirovi, začala mít k Horovi spíše ochranitelské než mateřské vztahy. Také byla považována za bohyní lásky a sexuality a všeho, co k lásce patří, tedy i hudby a tance.
Démétér
Řecká bohyně vegetace a plodnosti země. Postava Démétry v sobě spojuje složitou osobnost, která mohla být výsledkem dávného splynutí bohyně rolnictví a bohyní podsvětí. V antických Athénách se mrtvému říkalo démétreioi a na čerstvý hrob se tradičně rozhazovalo obilí. Démétér podstupuje každoroční konflikt s Hádem, když hledá svou unesenou dceru, anebo své druhé já, neboť osobnost ztracené panenské bohyně Persefony či dívky (Koré).
Freya
Severská (germánská) bohyně vegetace a plodnosti. Freya je jednou z nejvážnějších bohyní Asgardu. Patří do trojice božského rodu Vanů a je sestrou boha Freye. Byla uctívána jako bohyně lásky a všeho, co souviselo s láskou a manželství. Jejím dopravním prostředkem byl vůz tažený dvěma kočkami. Podle pověsti vlastnila sokolí plášť, který ji umožňoval létat vzduchem. Byla považována i za mocnou čarodějku (Seidr).
Afrodita
Řecká bohyně lásky.
Afrodita je jednou z hlavních bohyní řeckého panteonu. Podle Hésioda se narodila jako vesmírné božstvo z mořské pěny poté, co Kronos vykastroval jejího otce Úrana a jeho genitálie vhodil do moře. Její posvátná zvířata jsou koza, delfín, holubice a vlaštovka. Její jméno se často překládá jako sexuální akt.
Živa
Slovenská bohyně Země, úrody, sytosti a hojnosti. Žádostivá bohyně. Můžeme si ji představit jako krásnou zralou ženu s letními květy a klasy v náručí. Pojí se často s oslavou blahobytu, úrody a sklizně (Dožínky) a letním slunovratem. Aktivity kde můžete tuto bohyni uctít je obřadní koupání, pálení ohňů a jejich přeskakování, pletení věnečků, strojení a pochování symbolické figury. Pořádaly se také souboje o slaměnou figuru, která byla následně roztrhána a vhozena do vody (pro dostatek vláhy), do ohně (pro dostatek tepla) nebo rozházená po poli (pro zajištění dobré úrody na příští rok a dobré plodivé síly). Oslavy se také neobejdou i bez špetky erotiky (i kdyby symbolické). Skvělý čas je i na věštění.
Isis (Eset)
Egyptská bohyně matka.
Eset byla jednou z nejvýznamnějších bohyní egyptského panteonu a spolu s Usirem si získala značnou popularitu. Byla považována a uctívaná jako Královna nebes kouzel, měsíce a hojnosti. Často drží v ruce symboly života Esetin uzel. V mýtu se zasloužila o oživení Usira. Jejího muže rozčtvrtili a kusy jeho těla rozházely po celém Egyptě. Eset všechny kusy posbírala a pomocí kouzel umožnila aby vstoupil do říše mrtvých. Nejdříve ho ale oživila aby ji mohl oplodnit.
Hekate
Řecká bohyně měsíce, strážkyně cest, křižovatek, porodů a mládeže, vládkyně tajemných sil. Patronkou všech čarodějnic. Často je spojená se černými psy a černou ovcí.
Kálí
Hinduistická bohyně zkázy a zmaru.
Všeobecně je uváděna jako manželka Šivy, kterému pomáhá a podporuje ho. V archetypech nám může pomoct určit hranice pro druhé. Představuje ničivou stránku přírody. Ukazuje, že někdy je potřeba něco ukončit, aby se zrodilo něco nového.
Morana
Morana (Morena). Slovenská bohyně zimního slunovratu, zimy a strážkyně pozemských pokladů. Zamračená, neplodná stařena celá v černém je strážkyně odpočinku. Její ošklivá tvář, za kterou nemůže, jen přidává na jejím zachmuřeném vzhledu. Je to bohyně spojená se smrtí a umíráním. I Morana je ale matkou. Po jejích úpěnlivých prosbách hlavní bůh Svarožic dovolil, aby jednou jedinkrát porodila.
Cerridwen
Bohyně inspirace. Keltská (Waleská). Zobrazována v podobě čarodějky spojená se smrtí, plodností, poezie, a magií.
Hel
Severská bohyně podsvětí.